Zbieranie informacji w sprawach karnych
Zgodnie z art. 167 kodeksu postępowania karnego, dowody mają być przeprowadzane na wniosek stron, albo przez sąd z urzędu. Inne podmioty, np. przedstawiciel społeczny czy pokrzywdzony niebędący stroną postępowania sądowego, mogą z kolei wnosić o przeprowadzenie przez sąd dowodu z urzędu (na podstawie wniosku, o jakim mowa w art. 9 § 2 k.p.k.
Sąd ma prawo wprowadzić do postępowania dowód niezależnie od stron, a nawet wbrew ich woli. Bywa tak że, ustawa narzuca obowiązek przeprowadzenia określonego dowodu, np. wywiadu kuratorskiego czy opinii biegłego sądowego. Warto mieć na uwadze, że w kodeksie postępowania karnego nie ma zamkniętego kręgu źródeł czy środków dowodowych, a unormowanych jest jedynie szczegółowo kilka najistotniejszych. Dowodem może być zatem również inne źródło czy inny środek, np. wideo, fotografia, wyniki różnych badań kryminalistycznych, itd.
Warto zwrócić uwagę na to że w postępowaniu przygotowawczym, prowadzonym przez policję czy prokuraturę, zasadą jest pozyskanie dowodów z urzędu w danej sprawie.
Strony tego postępowania ( obrońcy ) mają prawo do wnioskowania o przeprowadzenie określonego dowodu w sprawie. To właśnie na tym etapie postępowania, zbierane są najważniejsze dowody które po wniesieniu aktu oskarżenia wykorzystywane są przed Sądem.
Poza profesjonalnym pełnomocnikiem ( adwokatem ), ważnym czynnikiem decydującym w postępowaniu dowodowym może być, pomoc prywatnego detektywa. To właśnie prywatny detektyw, jest w stanie w profesjonalny sposób pozyskać dowody potwierdzające winę podejrzanego czy jego niewinność.
Zakres czynności obejmuje:
-
Przeprowadzenie rozmowy ze strona uczestniczącą w postępowaniu
-
Opracowanie indywidualnego planu działania oraz strategi
-
Pisemne poinformowanie organu prowadzącego postępowanie karne o podpisaniu umowy zlecenia na wykonania czynności w sprawie której toczy się postępowanie
-
Sporządzenie dokumentacji fotograficznej oraz video
-
Sporządzenie końcowego raportu z podjętych czynności
-
Przekazanie materiału dowodowego zleceniodawcy
W trakcie wykonywania czynności operacyjnych, prywatny detektyw jest w stałym kontakcie ze zleceniodawcą.